top of page

Chřestové rizoto

Konečně nám vykouklo sluníčko, teploty jdou nahoru a v obchodech se začal objevovat můj milovaný chřest. Zatím jsem narazila jen na zelený, mám ho asi radši, protože je křehčí a chutnější, ale bílý je také moc dobrý, třeba do polévky nebo s holandskou omáčkou. A hlavně potřebuje na přípravu jen pár minute. Tentokrát jsem udělala super jednoduché šafránové rizoto a jako bonus do něj dala čerstvý chřest.Počet porcí: 2 -3Doba přípravy: uvaření rýže cca 25 minPotřebujeme:


° 60 gr rýže arborio

° lžíce ghee nebo másla

° 5 stonků šafránu, pokud ho nemáte,

barvu nahradíte třeba kurkumou

chuť bohužel ne

° 10 stonků čerstvého chtřestu

° 1 litr zeleninového vývaru

° 20 gr kozího parmazánu nebo

klasického

° sůlVezme si hlubší pánev, na ní rozpustíme lžíci másla nebo ghee a přihodíme rýži, necháme ji tak minutku zesklovatět. Vedle si připravíme zeleninový vývar a postupně po sběračkách budeme přilívat vývar to pánve na rýži, vždy jen tak, aby zůstala ponořená, s první tekutinou přidáme také šafrán, krásně pustí barvu, počkáme až se vývar odpaří a opět přilijeme, dokud není rýže už skoro měkká, na posledních pár minutek, řekněme tak 3, přihodíme nakrájený chřest na špalíčky a polovinu strouhaného parmazánu, dle chuti dosolíme. Podáváme posypané zbytkem parmazánu.


Dobrou chuťTIPY:


  • Chřest - u nás se mu vždy říkalo bílé zlato a jeden čas jsme dokonce byli chřestovou velmocí. Chřest je výborný pro naše zažívání, obsahuje vlákninu zvanou inulin a funguje jako čistič pro naše střeva. Můžeme se setkat s jeho zelenou variantou, ta je křehčí a nemusí se loupat, jen dřevnaté konce odříznout a bílou, tento chřest bývá větší, silnější a má tužší dužinu a kůru a je nutné ho loupat. Nejvíce českého chřestu pochází z Hostína, mrkněte na: https://www.ceskychrest.cz/

  • Šafrán - nejdražší koření světa, jde o pestíky kroku šafránového, sbírá se ručně a na jedno kilo ho potřebujete otrhat vážně neuvěřitelné množství, také proto je nesmírně drahý. Ale pokud si ho koupíte a správně skladujete, vydří dlouho, na vaření ho potřebujete vždy jen pár snítek.

  • Rýže arborio - právě tahle rýže se nejlépe hodí k přípravě italského rizota, má hodně škrobu a schopnost se uvařit právě al dente. Je krátká, poměrně široká, aby dosáhla krémovitosti, vyžaduje pomalé vaření s postupným přidáváním vody nebo vývaru.
54 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 comentário


Iren Machová
Iren Machová
25 de mar. de 2021

Ahoj Míšo, moc děkuji za zaslání receptu na tohle báječné rizotko, které lvypadá opravdu báječně, těším se, až receptík vyzkouším. Dobrou chuť všem, kdo si ho dají také! Hezký den přeji Iri

Curtir
bottom of page